Mandalay (Mjanmarsko) trojmesačnými očami

Autor: Erik Vojtas | 16.11.2016 o 5:39 | Karma článku: 3,85 | Prečítané:  358x

Mandalay - mesto, ktoré mi ešte do nedávna nič nehovorilo, avšak momentálne si buduje miesto v mojom srdci.

Mandalay je mesto, kde žije vyše 1 milión obyvateľov a patrí k druhému najväčšiemu mestu v tejto krajine. Aj keď Mandalay leží v severnej časti Mjanmarska, mnohí ľudia ho považujú za čínske mesto, keďže mnoho ľudí žijúcich v tejto lokalite pochádza  práve z tejto krajiny.

Dominantami mesta sú bezpodmienečne mestský palác (Mandalay palace), ktorého obmýva vodná priekopa a miestny kopec (Mandalay hill – 260 m.n.m.), z ktorého môžete vidieť Mandalay z vtáčej perspektívy.

 

Mimochodom, aby som nezabudol, že jedna z najväčších atrakcií tejto krajiny leží neďaleko Mandalay v malom mestečku/predmestí nazývaným Amarapura. Toto malé mestečko sa môže pýšiť najdlhším a najstarším teakovým mostom na svete. Jeho názov je U-bein bridge. Most je 1,2 km dlhý a bol postavený okolo roku 1850. Ľudia medzi sebou povrávajú, že keď sa pár zamilovaných prejde cez tento most z jednej strany na druhú, ostanú spolu až do kým ich smrť nerozdelí. Myslím, že to stojí za vyskúšanie...

V meste môžete nájsť nespočetné množstvo pagod. Jednou z najpopulárnejších je Mahamuni pagoda. V tejto pagode sa nachádza obrovská 4-metrová socha Budhu. Ľudia (muži) na neho priliepajú zlaté lístky, ktorých je toľko, že spodnú časť Budhu už pomaly nie je ani vidieť.

Pagoda, ktorá určite stojí za navštívenie je Kuthodaw Pagoda. Tato pagoda je známa tým, že sa v nej nachádza najväčšia kniha na svete. Kniha je postavená z kameňov. Obsahuje 730 listov a má 1460 strán. Každá strana je približne 1 meter široká, 1,5 metra vysoká a 13 centimetrov hrubá. Každá kamenná tabuľa je umiestnená po strieškou útulnej jaskyne bielej farby.

 

Mesto  je pohltené motocyklami. Nenašli by ste tu rodinu, ktorá nevlastní aspoň jeden motocykel. Na margo premávky, z ciest je neustále počuť trúbenie dopravných prostriedkov, ktoré sa snažia čo najrýchlejšie dostať do cieľovej destinácie.

Veľmi dôležitou dopravnou spojkou je rieka Ayeyarwaddy (Irrawaddy). Miestni ľudia ju využívajú najmä na transport poľnohospodárskej produkcie v období dažďov (od mája do októbra) a ako zdroj vody počas obdobia sucha (od novembra do apríla). 

Jedným pozitívom mesta, ktorú si ja veľmi pochvaľujem je pomenovanie ulíc podľa čísel. Pomenovanie ulíc je nasledovné: ulice zo severu na juh sú číselné označené od 1 do 50 a ulice zo západu na východ od 99 do 51. Podľa týchto čísel sa vie človek rýchlo zorientovať, ktorým smerom má ísť.

Mandalay sa môže pochváliť dvoma letiskami: medzinárodné a vnútroštátne. Mám známeho, ktorý si ich zmýlil a skoro zmeškal let. Medzinárodné letisko je od centra vzdialené okolo hodinku cesty, záleží od hustoty premávky. To vnútroštátne letisko sa nachádza neďaleko od centra. Z Mandalay-ského medzinárodného letiska sa momentálne môžete dostať do troch krajín: do Thajska (Bangkok, Chiang Mai), Číny (Kunming) a Singapúru (Singapore).  

Prečo si Mandalay získal/získava moje srdce? V prvom rade chcem povedať že, západný trend života sem ešte nestihol prísť. Tým pádom, tu prídete do kontaktu s vecami, ktoré nenájdete len tak hocikde. Z rečí mojich kolegov, ktorí si tu už prežili nejakých tých pár rokov, môžem povedať, že Mandalay sa mení rýchlosťou pretekárskeho vozidla. Ak chcete zažiť ten nedotknuteľný a magický Mandalay, mali by ste sa poponáhľať, lebo o takých pár rokov to už tak nemusí byť. Takisto sa mi páči, že toto mesto má svoju vlastnú charizmu a identitu. Ľudia vytvárajú komunity a komunity budujú mestá. Ako som už spomínal, tým že ľudia na mňa vplývajú neskutočne príjemne a pozitívne, tak aj toto mesto mi vytvára pekný a zaujímavý „domov“.

Prajem pekný deň...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nekradnite, Boh vás vidí. Ako vyzerali prvé zájazdy po Nežnej revolúcii

Cestovali s paštétami a termoskami a hodiny v autobusoch prespievali. Keď Taliani videli československý autobus, zamykali záchody.

PRIMÁR

Víkendové dospávanie môže ovplyvniť dĺžku života

Žijú dlhšie víkendoví dospávači, alebo ľudia s pravidelným spánkom?


Už ste čítali?